Motýli ve vesmíru

23.července 1999 vypustila NASA na palubě raketoplánu Columbia neobvyklé astronauty - motýly. Insect Lore jako největší komerční pěstitel motýlů a výrobce oceněného produktu Motýlí zahrádka (Butterfly Garden) se spojil s NASA, aby vypustil motýly na oběžnou dráhu. Vědci se snažili zjistit, zda jsou housenky schopné proměny v motýly v prostředí nulové gravitace.

Tým SPACEHAB z NASA používá k provádění živých experimentů mise raketoplánu, řekl John White (marketingový ředitel Insect Lore) na Národním vědeckém semináři. "Když jsme byli požádáni, aby jsme se účastnili prvního pokusu s motýly ve vesmíru," White se pousmál... "řekli jsme okamžitě ano." Výzkumníci 

Insect Lore - NASA experiment

ze SPACEHAB (www.spacehab.com), BioServe a Centra pro MicroGravity automatizační technologie, úzce spolupracovali se studenty a učiteli z Albany v Georgii (USA) a vytvořili vědecký experiment pro misi STS-93 raketoplánu Columbia. Studenti a výzkumní pracovníci experimentu se chtěli dozvědět, jaké účinky bude mít stav beztíže na průběh metamorfózy motýlů. Studenti pak chtěli sledovat start raketoplánu s jejich experimentem, což se jim bohužel nepodařilo kvůli odložení startu o dva dny. Průběh experimentu v reálném čase byl ale přes internet přenášen do všech škol po celém světě. Experiment byl nakonec úspěšný a motýli zdárně dokončili svou proměnu v motýla.

 

Studenti i škola v Albany byli oceněni za přínos pro vědu. Motýli, kteří se účastnili pokusu byly zachováni a vystaveni 3.května 2000 do stálé expozice ve Washingtonu DC v Národním muzeu pro letectví a kosmonautiku.

Space Shuttle Columbia Mission STS-93 poster